Борщ в медіа

Маніфест українського борщу

29.03.2019

Так дивно читати цей текст, що був опублікований у лютому 2013-го року, за рік до Майдану.
Треба пам’ятати, що тоді гасло “Слава Україні! Героям слава!” вже декілька років лунало саме на вході до Криївка і більше ніде в офіційному просторі.
Текст цей і досі залишається актуальним.
Перевірте самі.
Автор: Мар’яна Савка (https://www.facebook.com/marjana.savka)

Маніфест Українського Борщу

Не місо-суп, не бульйон, не окрошка і, не дай Боже, щі – а саме український борщ заслужив собі повагу, шанобливе ім´я і почесне місце в парадигмі національних цінностей українців.

Український борщ – не просто буденна страва, це символ родинності, елемент ритуалу єднання, основа кулінарної традиції, яка сильніша за будь-які новітні експерименти і заморські запозичення.

Борщ – це найперша і найточніша асоціація, пов’язана з Україною, і головне – позитивна. Ця асоціація смачно пахне і обіцяє тепло, затишок, ситість, а відтак умиротворення. Це символ української гостинності, а несвідомий вибір щоденної страви на користь борщу для кожного українця – прояв приватного патріотизму.

Заберіть в українців борщ – і нарешті викличете праведний гнів і, ймовірно, справжній народний бунт, якого досі не спровокувала системна боротьба влади проти української культури і загалом української ідентичності.

Борщ – це страва з національним характером. Простота і прямолінійність борщу – в його звичних для кожного українця інгредієнтах. Емоційність (до сліз) – у цибулі та запашному часнику. Гостре почуття гумору та самоіронічність – у пекучому перцеві.

Український борщ має кілька десятків смачних варіацій, залежно від регіону, в якому його готують, – а при цьому він все одно завжди і скрізь залишається борщем! Хіба це не метафора пошуку цінностей, які би, попри всю палітру ментальних особливостей українців із різних куточків країни, залишалися спільними для всієї нації?

Як поживає український борщ? – спитаєте. – З ним усе добре! От якби такі ж міцні позиції у нашій свідомості, в системі пріоритетів нашого суспільства займала українська освіта, українська культура, українське книговидання – нам не було би на що нарікати.

В Україні існує справжній культ борщу. Тож давайте творити культову модель розвитку української культури за принципом борщу: своє, автентичне, смачне, корисне, багатоваріантне, а відтак цікаве для цілого світу.

Посилання на оригінальний матеріал: https://blogs.pravda.com.ua/authors/kryjivka/5113bd742d0ae/

You Might Also Like